E-Posta: Şifre: Beni Hatırla | Şifremi Unuttum
Başlık : Anemi
Gönderen : Gizli   Tarih : 20/02/2014
Soru : Annem 69 yaşında 8 yıldır demir eksikliği anemisi sorunumuz var.demir hapları kullandığında hemoglobin seviyesi 12-13 oluyor. hapları bırakınca tekrar geriliyor.

Annem 8 yıl önce papiller tiroid ca dolayısıyla ameliyat oldu.Düzenli tiroid hormonu alıyor.Aynı dönemde geçirdiği kalça protezi ameliyatı sonrası DVT + pulmoner emboli geçirdiği için coumaidin kullanıyor.Şimdi tekrar bir revizyon ameliyatı olması gerekiyor.Bunun öncesinde anemisinin araştırılması ve düzeltilmesi gerekir mi?sadece demir hapları almaya devam etmesi yeterli midir?yoksa bu suni bir yükseliş midir?Başka tedaviler gerekir mi?Bunun için dahiliye uzmanına mı yoksa hematoloji uzmanına mı başvurmak gerekir?

teşekkürler

Cevap : Değerli Hasta yakınımız

Demir eksikliği bir hastalık değil bir laboratuar sonucudur.

Mutlaka sebebini bulmak gerekir. Coumadin kullanması gicli bir kanmaya neden olabilir.

Annenizi bir hematologa goturup , Kadın -Dogum ve sindirim sistemlerinin taranmasında bence fayda var,Saygılarımla

Prof.Dr.Birol Güvenç

İçerik Ortaklarımız